Hemen Ara
Cinsel Terapi
Aile Terapisti Pınar Baybaşin

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, diğer psikolojik danışmanlık formlarından çok farklı değildir. Cinsel terapi, olası fiziksel sorunları da hesaba katan bir psikoterapi türüdür. Bir çift cinsel bir sorunla geldiğinde, her birinin bu soruna nasıl katkıda bulunabileceğini anlamaya çalışırız...

Cinsel terapist,  çiftlerin sağlıklı, tatmin edici bir cinsel yaşama sahip olmalarına yardımcı olur. Çiftlerin sorunları hakkında konuşabilecekleri güvenli ve rahat  terapotik bir alan sağlar. Terapist genellikle yol gösterici sorular sorar, iletişimi yönetir, belirli egzersizler önererek sorunlarını çözmlerine yol gösterici olur.

Cinsel terapiler çift terapilerine benzer ancak aralarında birkaç temel fark vardır. Her iki terapi türü de çiftlerin ilişkilerindeki çatışmaları anlamalarına ve çözmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte, bir ilişki terapisinde  ilişki sorunları ele alınırken, bir cinsel terapide genellikle cinsellikle ilgili sorunlara odaklanır.

Cinsel terapistle yapacağınız ilk seans öykü alınarak sorunu anlamaya yönelik olacaktır. Terapist her bireye ilişkide hangi zorluklarla karşılaştıklarını ve hangi sonuca ulaşmayı umduklarını soracaktır.

Terapiste gitmeden önce veya ilk seanstan kısa bir süre sonra bir tıp uzmanına gidilmelidir. Pek çok cinsel sorun psikolojik olmaktan ziyade doğası gereği fizikseldir. Tıbbi muayene, erektil disfonksiyon, ilişki sırasında ağrı ve diğer sorunlar dahil olmak üzere çeşitli cinsel sorunların nedenini belirlemeye yardımcı olur.

    Paylaş: