Hemen Ara
BOŞANMA ÜZERİNE
Aile Terapisti Pınar Baybaşin

BOŞANMA ÜZERİNE

BOŞANMA ÜZERİNE

BOŞANMA ÜZERİNE

 

Her ayrılık kederini yaşamalı ve kaderine bırakılmalıdır.

Hayatınızın bir noktasında ister insanlarla, ister nesnelerle olsun sağlıksız bağlantılardan yorulursunuz.

Aşkla, sevgiyle, büyük umutlar ve hayaller ile başlayan evlilikler maalesef bazen, olumsuz deneyimleri yaşadıkça dayanılmaz bir hal alır ve zaman içerisinde sarsılıp sonlanma noktasına gelebilir. Evlenmek için gerekçelerimiz ne kadar fazla ise boşanmak içinde öyle oluyor. Fakat bazen boşanma kararının da evlilik kararı kadar doğal bir karar olduğu unutulabiliyor. Böylece ayrılık düşüncesi baş edilmesi çok zor bir durum halini alabiliyor. Eğer aile sisteminde çocuk varsa maalesef sorunlar anne – babalık üzerinden devam ederken çözüm olarak başvurulan boşanmanın her zaman sorunları çözemediğini görebiliriz. Burada sağlıklı bireylerin ve sağlıklı evliliklerin önemini de anlıyoruz.

Sağlıklı evlilik ve ilişkilerden çoğu zaman bahsederken sağlıklı ayrılık ya da sağlıklı boşanma nasıl olur diye düşünmüyoruz. Çünkü biz ilişki yaşamaya başlarken tabiki de ayrılığı düşünmeden hayallerle ve umutlarla başlıyoruz taa ki tren raydan çıkana kadar. Sağlıklı ilişki yoksa sağlıklı şekilde boşanma da olamaz. Sağlıklı evlilik ve boşanma için bireylerin hem fiziksel hem de duygusal olarak bağımsız bir kişiliğe sahip olduklarının bilincinde olması gerekir.  Yoksa iki sürecinde bireyler için sancılı geçtiği ve bir savaşa dönüştüğü unutulmamalıdır.

Boşanma sisteme girdiği zaman çiftlerin hayatlarına sağlıklı devam edebilmesi için birbirlerine olan saygılarını devam ettirmeleri gerekir. Eğer çocuk varsa burada sadece karı-kocalığın bittiğini ve ebeveynlikten boşanmadıklarını fark etmeleri ve çocuklarının sağlıklı gelişimi için işbirlikçi bir tutumda atılan adımları olmalıdır.

Boşanma süreci yıkıcı ve yıpratıcı bir süreç olsa bile çiftlerin birbirlerine çözüm odaklı yaklaşmaları ve etkin bir iletişim dili ile süreci daha sancısız geçirmeyi sağlamaları gerektiğini bilmelidirler.

 PINAR BAYBAŞİN

 

 

 

    Paylaş: