Hemen Ara
Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Oyun
Aile Terapisti Pınar Baybaşin

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Oyun

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Oyun

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Oyun

Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar için iletişim dili olan oyun, iç dünyalarını yansıtabildikleri ve kendilerini en rahat şekilde  ifade edebildikleri alandır. Yetişkinlerde sözel yolla kurulan iletişim çocuklarda ise oyun yoluyla kurulur ve  çocuğun kendi deneyimleriyle öğrenmesini sağlar. Oyun terapisi, çocuğun yaşamı boyunca karşılaşabileceği olumlu veya olumsuz durumlar karşısında özgüvenli ve kendinden emin adımlar atabilmesi için yol gösteren, problemli davranışların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan  yol arkadaşıdır. Çocukların sorunlarını anlayarak duygusal çatışmalarını çözümlemek ve çatışmalarıyla yüzleştirerek çözüm getirmelerini sağlamak için kullanılan terapi tekniğidir. Oyun  terapisinde çocukların  yaşadıkları öfke, kıskançlık ve korku gibi olumsuz duyguların, içsel dünyalarında yaşadıkları çatışmaların oyuna ve oyuncaklara aktarımı gerçekleşir. İç dünyalarını rahatlıkla açabilecekleri ve kendilerini güvenli bir yerde hissedebilecekleri bir alan oluşturulur. Asıl amaç çocuğu olduğu gibi  kabul etmek  ve bu doğrultuda büyümesi ve gelişmesi için gerekli ortamı sağlamaktır.

Oyun Terapisi ve Günlük Oyun Arasındaki  Fark Nedir?

Çocuklar için oyun, gönüllülük esasına dayalı, iletişimlerini ve  sosyal becerilerini yansıtabilecekleri doğal bir eylemdir. Dolayısıyla oyunun temel becerisi evde veya oyun terapisi seanslarında değişmez .

Oyun terapisi: İçerisinde kendine özgü oyuncakların olduğu oyun terapisi odası ve oyun terapisti ile sağlanır. Oyun terapisinin evdeki oyundan farkı çocuğun seçtiği oyuncaklar ve oynadığı oyunlar oyun terapisti tarafından anlamlandırılır. Terapist çocuğun oyunlarına katılarak onu ve oynadığı oyunu sınırlamadan eşlik eder. Oyun terapi seansında terapist, çocuk ile arasında terapötik bir ilişki kurarak çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlar. Çocuk iç dünyasında yaşadığı çatışmaları, olumsuz davranışlarını ve travmatik deneyimlerini oyuna yansıtır ve  oyun terapisti iyileştirici tepkiler vererek problemleri ve çatışmaları azaltmayı veya yok etmeyi amaçlar.

Oyun Terapisi İle Çözülmesi Amaçlanan  Problemler Nelerdir?

Bağlanma sorunları / Kardeş kıskançlığı/ Ebeveyn boşanma süreci

Okula başlama ve uyum problemleri/ Sınav kaygısı/ Davranış problemleri /Yeme problemleri / Uyku problemleri/ Tuvalet problemleri (Tuvalet alışkanlığını doğru kazandırabilme, alt ıslatma, kaka tutma)

Akran ilişkileri/ Saldırganlık / Öfke problemleri / Özgüven eksikliği/ İçe kapanıklık

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Travma Sonrası Davranış Bozukluklarının Tedavisi / Çocuklarda depresyon/ Anksiyete Bozukluğu / Obsesif Kompulsif Bozukluklar / Kişilik bozuklukları /İstismarın yarattığı travma ile baş etme

Sosyal ve İletişimsel Becerileri Kazandırma

Yas psikolojisinin tedavisi

Oyun Terapisi Çocuğa Neler Kazandırır?

Çocuklar  kurdukları ilişkilerde deneyimledikleri olumsuz olayları oynadıkları oyunlar ile ifade ederler ve terapist tarafından bu olumsuz deneyimlerin değiştirilmesi için sağlıklı çözümler üretilir. Dolayısıyla oyun terapisi çocuğun içsel çatışmasını çözer, problemli davranışlarını yok eder ve çocuğa  problem çözme becerisi, zihinsel ve fiziksel becerileri geliştirme, sorumluluk alma, yaratıcı ve becerikli olma, kendisini doğru ifade edebilme, özgüvenini arttırabilme, ilişkilerde güçlü bağlar kurabilme ve  dürtülerini kontrol edebilme becerisi kazandırır.

                                                                                                                                                                                                                                   Uzm. Klinik Psikolog Zeynep Kızılgül

 

 

 

    Paylaş: